Challenge Rafała #1- Dlaczego klienci mają Cię widzieć

"Jeśli nie wiesz jak mogą widzieć cię inni. To nikt Cię nie zobaczy"

Zaczynajmy!

Kilka dni temu wspominałem o moim nowym "challenge".
Czyli promowanie się w Internecie bez wiedzy informatycznej i z małym budżetem.
Kilka dni po upublicznieniu tego projektu nastał czas krytyki.
Słyszałem, że to nie etyczne, że psuje rynek, tak nie można, programiści muszą w jakiś sposób zarabiać itd.
Owszem jest w tym racja, ale to jest czas przemyśleń czy na pewno za kod HTML z arkuszem stylu CSS, można wyceniać na 1000 PLN, gdy tego bloga uruchomiłem za darmo i nie wykorzystałem, żadnego znacznika HTML tylko trochę wyobraźni.
Tą kwestię poruszyłem trochę na fali obecnych wydarzeń, więc wróćmy do meritum sprawy. Czyli do samego tworzenia wizerunku za darmo i zastanówmy się

Dlaczego użytkownicy Internetu mają Cię dostrzec?

Ty z pewnością wiesz że masz dobry produkt buty sportowe w świetnej jakości, a może świadczysz znakomite usługi hydrauliczne lub stolarskie.
Niezależnie co by to nie było to faktem jest to że za nim klient trafi do Twojego sklepu lub warsztatu. Wcześniej przekopie tuzin stron jakie muszą być buty do spacerów, jakie stłumienie podeszwy jest odpowiednie dla nich itd.
Miej to w świadomości że klient po przekroczeniu progu Twojego sklepu wie więcej o Twojej branży i produkcie niż ty sam.
Podobnie jest w przypadku usług stolarskich. Każdy klient w warsztacie stolarza wie jakie drewno jest odpowiednie na półkę, jaką ma sprężystość, jak powinno być zakonserwowane i jaki lakier lepiej dla tego drewna się sprawdza.

Twoi klienci to eksperci twojej branży

Wiedzą to wszystko z wszędobylskiego Internetu. Jeśli widzisz klienta w progu gapiącego się w telefon, który po wejściu do sklepu kieruje się prosto do Ciebie i zadaje pytania. To prawdopodobnie śledził w internecie opinie na Twój temat lub się dokształcał informacyjnie, by zakupić jak najlepszy produkt w Twoim sklepie po dobrej cenie.
Widzisz Twój klient wie lepiej czego potrzebuje, a w interakcji z Twoją marką wie o Twojej branży więcej od Ciebie.
To klient w obecnym czasie stawia standardy jego obsługi i choć byś nie wiem jak konkurencyjną ceną próbował go kusić to nie wystarczy.
Kto by chciał kupować od kogoś kto nie potrafi zademonstrować swojego produktu w sposób atrakcyjny.
Więc stań się wizerunkowym ekspertem swojej branży, a zyskasz wiernych klientów.

Twoi klienci są bardziej niecierpliwi niż przed laty

Jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyło mieć pewną ilość wolnych środków finansowych. Odrobinę chęci by nabyć jakiś produkt w hurtowni. Nie musiał on być nawet dość dobry jakościowo, wystarczyło minimalne zaangażowanie by zyskać nabywców.
Dziś z goła sytuacja jest inna. Już nie wystarczy stanąć na jakimś postumencie i krzyczeć "Słuchajcie! mam fajny produkt do nabycia".
Ten czas jest już dawno za nami. Obecny klient chce produktu, który da mu satysfakcję emocjonalną i będzie logicznie uzasadniony, przy minimalnej wartości cenowej.
Co istotne, klient chce mieć zaspokojoną potrzebę "już", teraz nie jutro, lub w przyszłym tygodniu. Tylko w tym momencie.

Internet lekarstwem na efektywność komunikacyjną i czas dotarcia do odbiorcy

Wiesz już że w każdym biznesie, podstawą sukcesu jest czas w jakim docieramy do klientów. Jak i również jakość tego przekazu ma niebagatelny wpływ na sukces Twojej firmy.
W coraz bardziej dynamicznym i niepewnym rynku, prowadzenie biznesu to nie lada umiejętność.
Z pomocą przychodzą nam technologie informacyjne, które ułatwiają komunikowanie się z szerszą grupą potencjalnych odbiorców Twojej marki.
Mimo mnogości rozwiązań wspierających firmy. Nadal zauważam deficyt wiedzy informatycznej wśród przedsiębiorców.
Niewiedza ta powoduje mnóstwo wymówek:

  • wynajęcie informatyka jest kosztowne
  • nie stać mojej firmy na stworzenie strony internetowej
  • moja firma w social mediach to zbędny trud itd.
Prawdą jest fakt ( tu raczej nie spodziewam się przychylności rynku IT ), że można wykorzystać darmowe lub mało płatne aplikacje by widoczność Twojej firmy poprawiła się w znacznym stopniu.
Możliwe, że podobny efekt szybciej uzyskasz, przy pomocy większego wkładu finansowego.
Ale moim celem jest pokazanie tobie, że jeśli nie masz wystarczających zasobów finansowych i twoja wiedza informatyczna nie jest dość zaawansowana. Nadal jest możliwość świadomego i korzystnego reklamowania się w Internecie.

Dlatego pozostań ze mną dłużej. Polub mój blog, daj łapkę w social. Ja obiecuje, że posiądziesz wiedzę niezbędną do tego by w końcu Twoja firma zaistniała w Internecie.

Pozdrawiam i Życzę wielu sukcesów RafałKomentarze

Popularne posty z tego bloga

Start bloga i nowego challenge Rafała

Dźwięk dzwonka zawsze mnie przerażał